• II SAB/Go 54/13 - Postano...
  30.04.2024

II SAB/Go 54/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
2013-10-07

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Mirosław Trzecki /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki po rozpoznaniu dnia 7 października 2013r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W.S. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie przyznania pomocy postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lipca 2013r. (zatytułowanym "zażalenie") W.S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. skargę na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w rozpatrzeniu odwołania od decyzji Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej nr [...] z dnia [...] grudnia 2012r. w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu pomocy finansowej na podstawowe potrzeby bytowe w miesiącu lipcu 2012r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznając, iż w konsekwencji rozpatrzenia przez tenże organ odwołania W.S. i wydania w dniu [...] lipca 2013r. decyzji nr [...] zachodzi bezprzedmiotowość badania zasadności skargi, w odpowiedzi na skargę wniosło o jej odrzucenie.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 19 sierpnia 2013r. wezwano skarżącego do udzielenia informacji, czy przed wniesieniem skargi na bezczynność Kolegium skierował uprzednio do tego organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa polegającego na niezałatwieniu sprawy w terminie określonym w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz do ewentualnego nadesłania kopii wystosowanego wezwania.

W odpowiedzi na wezwanie Sądu, W.S. w piśmie z dnia [...] września 2013r. poinformował, iż nie posiadał wiedzy o obowiązku złożenia ww. wezwania, w związku z czym w dniu 8 lipca 2013r. złożył zażalenie na bezczynność Kolegium.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 52 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), skargę do sądu można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, przewidziany w ustawie.

W przypadku skargi na bezczynność zastosowanie znajduje art. 37 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r., poz. 267), który stanowi, że na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35, w przepisach szczególnych, ustalonym w myśl art. 36 lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Podkreślić należy, iż w świetle tych unormowań wniesienie skargi na bezczynność samorządowego kolegium odwoławczego, będącego organem wyższego stopnia, zależy każdorazowo od uprzedniego wezwania tego organu do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa może być dokonane w każdym czasie, jednakże przed wniesieniem skargi do sądu administracyjnego.

W rozpatrywanej sprawie W.S. wnosząc w dniu 8 lipca 2013r. skargę (mylnie uznaną przez skarżącego za zażalenie w trybie art. 37 kpa) powyższego wymogu nie dochował.

Niewykorzystanie przez stronę dostępnego mu w postępowaniu administracyjnym środka zaskarżenia powoduje, iż złożona do sądu administracyjnego skarga na bezczynność jest niedopuszczalna, co skutkuje jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, o czym orzeczono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...