Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Statut Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa


- Statut Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia 27 września 2002 r.

Rozdział 4. Prawa i obowiązki członków Izby

§ 16. Prawa członków izby

1. Członek Izby ma prawo:
1) korzystać z pomocy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz zapewnienia właściwych warunków wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
2) korzystać z ochrony i pomocy prawnej Izby,
3) korzystać z działalności samopomocowej, której zakres regulują właściwe izby.
2. Członek Izby może zaskarżyć uchwałę okręgowej izby do Krajowej Izby, a uchwałę Krajowej Rady do właściwego sądu administracyjnego.
3. Członek Izby, po uiszczeniu składek na Krajową Izbę, okręgową izbę i ubezpieczenie OC, otrzymuje zaświadczenie o przynależności do Izby.

§ 17. Obowiązki członków izby

Członek Izby jest zobowiązany do:
1) przestrzegania zasad etyki zawodowej,
2) przestrzegania przepisów Izby,
3) przestrzegania uchwał organów Izby,
4) wnoszenia składek członkowskich na zasadach przyjętych uchwałą Krajowego Zjazdu Izby,
5) posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

§ 20. Rozstrzyganie sporów

1. Okręgowe sądy dyscyplinarne, na wniosek członka Izby i za pisemną zgodą zainteresowanych stron, mogą rozpatrywać, jako sądy polubowne, spory między członkami Izby oraz między członkami Izby a innymi podmiotami, jeżeli spory te dotyczą wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
2. W wypadku sporu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy postępowania cywilnego o sądzie polubownym.
3. Krajowa Rada Izby może określić regulamin postępowania przy rozstrzyganiu sporów, o których mowa w ust. 1.
4. Krajowa Rada Izby może utworzyć w Izbie sąd arbitrażowy i określić jego organizację oraz zasady i tryb postępowania przy rozstrzyganiu sporów.
5. Rozstrzygnięcia organów Izby w sprawach indywidualnych doręcza się stronom postępowania. Pozostałe uchwały organów Izby podaje się do wiadomości członków poprzez ich umieszczenie na stronie internetowej Izby.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.