Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej


Akt uchylony z dniem 2017-03-01.
Dz.U.2016.0.1799 t.j. - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej

Rozdział 14. Przepisy przejściowe

Art. 222. Przepis przejściowy

1. Funkcjonariusze celni, którzy w dniu wejścia w życie ustawy pełnili służbę w Służbie Celnej stają się funkcjonariuszami w rozumieniu ustawy.
2. W sprawach związanych z uposażeniem zasadniczym i stanowiskami służbowymi, do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. W terminie do dnia 31 grudnia 2010 r. kierownik urzędu przedstawia funkcjonariuszom celnym, o których mowa w ust. 1, pisemną propozycję określającą, zgodnie z przepisami rozdziału 8 i 10 ustawy, miejsce pełnienia służby, stanowisko i uposażenie.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, jeżeli zaproponowane uposażenie jest niższe od dotychczas przysługującego, funkcjonariusz celny zachowuje prawo do dotychczasowego uposażenia.
5. Funkcjonariusz celny, któremu przedstawiono propozycję, o której mowa w ust. 3, składa oświadczenie o przyjęciu albo o odmowie przyjęcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia tej propozycji.
6. W przypadku odmowy przyjęcia propozycji, o których mowa w ust. 3, funkcjonariusza celnego zwalnia się ze służby po upływie:
1) 2 tygodni w stosunku do funkcjonariuszy celnych w służbie przygotowawczej,
2) 3 miesięcy w stosunku do funkcjonariuszy celnych w służbie stałej
- od dnia złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia propozycji, o której mowa w ust. 5.

Art. 223. Przepis przejściowy

1. W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe.
2. Funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu przed dniem wejścia w życie ustawy służbę w stopniu komisarza celnego, nadkomisarza celnego, generalnego komisarza celnego albo krajowego komisarza celnego określa się stopień w korpusie oficerów starszych Służby Celnej.
3. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy:
1) pełnił służbę w stopniu aspiranta celnego, starszego aspiranta celnego albo podkomisarza celnego lub
2) zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku oraz pełnił służbę w służbie stałej w stopniu innym niż wymieniony w pkt 1 i w ust. 2
- określa się stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.
4. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego aspiranta celnego, starszego dyspozytora celnego albo dyspozytora celnego określa się stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej.
5. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora, starszego rewidenta celnego, rewidenta celnego albo młodszego rewidenta celnego określa się stopień w korpusie podoficerów Służby Celnej.
6. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu aplikanta celnego określa się stopień w korpusie szeregowych Służby Celnej.
7. Określenie stopni służbowych, o których mowa w ust. 2-6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.
8. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 2, jest zwolniony z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 korpusy i stopnie służbowe, mianowanie na stopnie służbowe, ust. 8.
9. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 3, wchodzi w skład korpusu oficerów młodszych Służby Celnej i pozostaje w nim, jeżeli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończy szkolenie specjalistyczne i potwierdzi egzaminem ukończenie tego szkolenia. W przypadku nieukończenia szkolenia specjalistycznego i niepotwierdzenia egzaminem ukończenia tego szkolenia, funkcjonariusza celnego mianuje się na stopień w korpusie aspirantów.
10. Funkcjonariusz celny, któremu określono stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej, zwolniony jest z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 korpusy i stopnie służbowe, mianowanie na stopnie służbowe, ust. 7.

Art. 224. Przepis przejściowy

Zadania, o których mowa w art. 2 zadania Służby Celnej, ust. 1 pkt 1, 4-7 i 10, do dnia 30 czerwca 2010 r. mogą wykonywać członkowie korpusu służby cywilnej.

Art. 225. Przepis przejściowy

Do postępowań dotyczących naboru do Służby Celnej wszczętych na podstawie dotychczasowych przepisów i niezakończonych do dnia wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.

Art. 226. Przepis przejściowy

1. Do funkcjonariusza celnego, który przed dniem wejścia w życie ustawy rozpoczął i nie zakończył służby przygotowawczej stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Do funkcjonariusza celnego, który przed dniem wejścia w życie ustawy, na podstawie dotychczasowych przepisów:
1) odbył szkolenie praktyczne;
2) potwierdził egzaminem ukończenie zasadniczego kursu celnego lub złożył egzamin zawodowy;
3) potwierdził egzaminem znajomość języka obcego w zakresie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych
- stosuje się przepisy rozdziału 8 ustawy.
3. Do funkcjonariusza celnego, który przed dniem wejścia w życie ustawy rozpoczął i nie zakończył służby przygotowawczej stosuje się odpowiednio art. 80 okresowe opiniowanie służbowe funkcjonariusza w służbie przygotowawczej, ust. 4.

Art. 227. Przepis przejściowy

Do postępowań dyscyplinarnych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy rozdziału 11 ustawy, chyba że przepisy dotychczasowe są względniejsze dla obwinionego.

Art. 228. Przepis przejściowy

Do kar dyscyplinarnych orzeczonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy o zatarciu kar zawarte w rozdziale 11 ustawy, chyba że przepisy dotychczasowe są względniejsze dla ukaranego.

Art. 229. Przepis przejściowy

Rzecznik dyscyplinarny powołany na podstawie ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, działa do końca okresu, na który został powołany.

Art. 230. Przepis przejściowy

Do funkcjonariusza celnego zwolnionego ze służby przed dniem wejścia w życie ustawy na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 8a i 8b ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 23 kwietnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie ustawy o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 120, poz. 1122) przepis art. 109 przywrócenie funkcjonariusza do służby stosuje się odpowiednio.

Art. 231. Przepis przejściowy

1. W sprawach ze stosunku służbowego, zaistniałych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. W przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość służby. Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów ustawy.
3. Funkcjonariusze celni otrzymujący świadczenia pieniężne, o których mowa w art. 20 i art. 20a ust. 1 ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, zachowują prawo do tych świadczeń na warunkach określonych w ustawie.

Art. 232. Przepis przejściowy

W podmiotach prowadzących w dniu wejścia w życie ustawy działalność podlegającą urzędowemu sprawdzeniu, o którym mowa w art. 6f ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, nie przeprowadza się urzędowego sprawdzenia.

Art. 233. Przepis przejściowy

1. W podmiotach prowadzących w dniu wejścia w życie ustawy działalność w zakresie gier liczbowych, wideoloterii, gry bingo pieniężne oraz zakładów wzajemnych, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, przeprowadza się urzędowe sprawdzenie w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
2. W celu dokonania urzędowego sprawdzenia podmioty, o których mowa w ust. 1, przesyłają właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, zgłoszenie oraz dokumentację dotyczącą tej działalności.
3. Do urzędowego sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy art. 64 urzędowe sprawdzenie ust. 4 pkt 1, ust. 5 i ust. 6 pkt 1.

Art. 234. Przepis przejściowy

Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie ustawy działalność w zakresie loterii pieniężnej, gry telebingo, loterii fantowej, gry bingo fantowe, loterii promocyjnej i loterii audioteksowej, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, są obowiązane przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego zgłoszenie oraz dokumentację dotyczącą tej działalności w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 235. Przepis przejściowy

Ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o:
1) kontroli celnej - rozumie się przez to kontrolę, o której mowa w art. 30 zasady kontroli wykonywanych przez Służbę Celną, ust. 2 pkt 1;
2) szczególnym nadzorze podatkowym - rozumie się przez to kontrolę, o której mowa w art. 30 zasady kontroli wykonywanych przez Służbę Celną, ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3 pkt 1i 1a;
3) zamknięciach celnych lub zabezpieczeniach urzędowych - rozumie się przez to zamknięcia urzędowe, o których mowa w art. 42 zamknięcia urzędowe,

Art. 236. Przepis przejściowy

Kontrole celne oraz kontrole wykonywane w ramach szczególnego nadzoru podatkowego, rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy są prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych.

Art. 237. Przepis przejściowy

1. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku gdy w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, nastąpiła na podstawie ustawy zmiana organów, stosuje się przepisy w brzmieniu ustalonym ustawą, a wszystkie podjęte w postępowaniu czynności pozostają w mocy.

Art. 238. Przepis przejściowy

1. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Właściwość organów w sprawach, o których mowa w ust. 1, określa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych w brzmieniu nadanym ustawą.

Art. 239. Przepis przejściowy

Postępowania kontrolne wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub dyrektorów izb skarbowych na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, przejmują właściwi naczelnicy urzędów celnych. Wszystkie podjęte w postępowaniu czynności pozostają w mocy.

Art. 240. Przepis przejściowy

Postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe określone w art. 107 urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia -111 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy, prowadzą nadal dotychczas właściwe organy.

Art. 241. Przepis przejściowy

1. Środki finansowe w wysokości 20 % dochodów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy lub korzyści majątkowych pochodzących z ujawnionych przez funkcjonariuszy, byłych funkcjonariuszy oraz byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej przestępstw i wykroczeń przeciwko mieniu oraz przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych przeznacza się na fundusz motywacyjny na nagrody dla funkcjonariuszy, którzy przyczynili się bezpośrednio do ich ujawnienia, oraz dla funkcjonariuszy i członków korpusu służby cywilnej, którzy przyczynili się do uzyskania tych dochodów.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze zarządzenia, warunki i tryb przyznawania i wypłacania nagród, o których mowa w ust. 1, uwzględniając relacje wysokości indywidualnej nagrody do uzyskanych dochodów Skarbu Państwa oraz nakład pracy funkcjonariusza.
3. Przepis ust. 1 oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie ust. 2 obowiązują do dnia 30 czerwca 2010 r.

Art. 242. Przepis przejściowy

1. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 1d ust. 3, art. 1f ust. 3, art. 3 ust. 2,art. 5 ust. 3, art. 5 ust. 4, art. 6g ust. 1, art. 6l ust. 3, art. 6s , art. 6t , art. 6x ust. 6, art. 6za ust. 2, art. 6zn ust. 2, art. 7 ust. 2, art. 9 ust. 4, art. 16 ust. 2, art. 20 ust. 3, art. 20a ust. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 ust. 3, art. 38 ust. 3, art. 40 ust. 3, art. 42 , art. 46 ust. 2, art. 49 ust. 3, art. 51 , art. 54 ust. 4, art. 55 ust. 2, art. 55 ust. 3, art. 57 ust. 2, art. 80 ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 4 organy zobowiązane do współpracy z organami Służby Celnej ust. 3, art. 9 organizacja Służby Celnej ust. 3, art. 12 sztandar Służby Celnej ust. 2, art. 15 odznaka honorowa „Zasłużony dla Służby Celnej” ust. 7, art. 19 zadania dyrektora izby celnej ust. 3, art. 21 tworzenie, znoszenie i organizacja izb celnych, ośrodki szkoleniowe, laboratoria celne ust. 1, art. 28 rekrutacja na wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Celnej ust. 3, art. 30 zasady kontroli wykonywanych przez Służbę Celną ust. 7, art. 36 zasady wykonywania kontroli ust. 6, art. 46 zatrzymanie środka transportu ust. 5, art. 46 zatrzymanie środka transportu ust. 6, art. 49 rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania kontroli ust. 1 i ust. 2, art. 50 rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kontroli niektórych wyrobów akcyzowych ust. 1, art. 68 uchylony ust. 8, art. 77 postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata do służby w Służbie Celnej ust. 4, art. 80 okresowe opiniowanie służbowe funkcjonariusza w służbie przygotowawczej ust. 6, art. 82 akt mianowania funkcjonariusza służby przygotowawczej ust. 6, art. 84 dokumentacja przebiegu służby funkcjonariusza ust. 2, art. 92 uprawnienia funkcjonariusza przeniesionego do pełnienia służby w innej miejscowości ust. 4, art. 93 zwrot kosztów przeniesienia, równoważnik pieniężny ust. 3, art. 112 czas służby funkcjonariusza ust. 12, art. 113 rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych funkcjonariuszy ust. 3, art. 114 rozporządzenie w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych ust. 2, art. 120 mianowanie na wyższy stopień służbowy ust. 7, art. 121 mianowanie na stopień służbowy w Służbie Celnej funkcjonariusza Policji albo Straży Granicznej ust. 3, art. 123 oświadczenie funkcjonariusza o stanie majątkowym ust. 10, art. 129 ocena okresowa funkcjonariusza służby stałej ust. 5, art. 130 skierowanie funkcjonariusza do komisji lekarskiej ust. 3, art. 131 umundurowanie funkcjonariusza ust. 4, art. 135 świadczenia socjalne ust. 2, art. 141 wyróżnienia udzielane funkcjonariuszowi ust. 2, art. 142 nagroda pieniężna ust. 2, art. 145 uposażenie funkcjonariusza ust. 4, art. 147 rozporządzenie w sprawie grup uposażenia funkcjonariuszy, art. 154 nagrody jubileuszowe ust. 4, art. 155 nagroda roczna ust. 9, art. 156 należności z tytułu podróży służbowych funkcjonariuszy ust. 2, art. 157 równoważnik z tytułu dojazdu do miejsca pełnienia służby ust. 3, art. 160 wykonywanie przez funkcjonariusza stałych zadań służbowych poza terytorium RP ust. 3, art. 186 rozporządzenie w sprawie postępowania wyjaśniającego, dyscyplinarnego i odwoławczego oraz orzekania kar dyscyplinarnych, art. 241 przepis przejściowy ust. 2 ustawy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.
2. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 1e ust. 1 ustawy uchylanej w art. 243 utrata mocy ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 13b rozporządzenie dotyczące przekazania uprawnień ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
3. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 76 rozporządzenia w sprawie warunków i trybu rejestracji pojazdów oraz dystrybucji blankietów ust. 3 i art. 86 badania techniczne pojazdów niektórych służb ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie art. 76 wymogi wobec kandydata do służby w Służbie Celnej ust. 3 i art. 86 powierzenie funkcjonariuszowi pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku ust. 2 w brzmieniu nadanym ustawą, nie dłużej niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
4. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 96 czynności w postępowaniu z towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne zachowują moc do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na postawie art. 96 czynności w postępowaniu z towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne w brzmieniu nadanym ustawą, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.