Korzystanie z
portalu oznacza
akceptację regulaminu.
Polityka cookies
Polityka prywatności

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks karny skarbowy - część szczególna


Kategoria: Prawo Karne

Brak znaków akcyzy

Stan faktyczny:

Jan N. prowadzi sklep monopolowy. Kontrola przeprowadzona w jego sklepie wykazała, iż część towaru nie posiada prawidłowych znaków akcyzowych. Właściciel tłumaczył się, że nie miał pojęcia o wadliwości oznaczenia akcyzowego alkoholu, gdyż nie zajmował się bezpośrednio sprowadzaniem towaru do sklepu. Według niego jedynym sprawcą przestępstwa był jego zmarły pracownik Marek K., który odpowiadał za dostarczanie alkoholu do sklepu, a on jest niewinny. Czy ma rację?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Pierwszy kazus w każdej kategori jest darmowy.

Nierzetelna faktura

Stan faktyczny:

W latach 2001-2002 firma "BudRex" wykonywała remont sali gimnastycznej przy szkole podstawowej. Stroną reprezentującą szkołę podstawową była dyrektor Marta Siwik. Po zakończonej inwestycji firma wystawiła, jak się później okazało, nierzetelną fakturę za wykonane usługi. Zawyżono w niej koszty wykonanej usługi. W 2008r. podczas przeglądania faktur nowy dyrektor szkoły odkrył nierzetelność faktury wystawionej przez "BudRex".

Czy można pociągnąć do odpowiedzialności "BudRex" za wystawienie nieodpowiedniej faktury i co za tym idzie na narażenie na niepotrzebne koszty szkołę?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wadliwe oznaczenia akcyzowe

Stan faktyczny:

Jan N. prowadzi sklep monopolowy. Kontrola przeprowadzona w jego sklepie wykazała, iż część towaru nie posiada prawidłowych znaków akcyzowych. Właściciel tłumaczył się, że nie miał pojęcia o wadliwości oznaczenia akcyzowego alkoholu, gdyż nie zajmował się bezpośrednio sprowadzaniem towaru do sklepu. Według niego jedynym sprawcą przestępstwa był jego zmarły pracownik Marek K., który odpowiadał za dostarczanie alkoholu do sklepu, a on jest niewinny.  Czy ma rację?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.