Korzystanie z
portalu oznacza
akceptację regulaminu.
Polityka cookies
Polityka prywatności

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa
Rozwiązane zadania egzaminacyjne z komentarzami

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Przysposobienie


Kategoria: Prawo Cywilne

Przysposobienie 14latka

Stan faktyczny:

Małżeństwo Barbara i Ryszard M. złożyli wniosek o przysposobienie małoletniego Karola G, l. 14, który obecnie przebywał w Domu Dziecka w M. Sąd rozpatrujący wniosek o przysposobienie, uzyskał na to zgodę przysposabianego i wysłuchał go podczas rozprawy. Sąd pominął uzyskanie na przysposobienie, zgody biologicznych rodziców gdyż zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej.
1) Czy do przysposobienia małoletniego w omawianym przypadku była niezbędna jego zgoda?
2)Czy sąd mógł pominąć uzyskanie zgody rodziców przysposabianego na przysposobienie w omawianym przypadku.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Pierwszy kazus w każdej kategori jest darmowy.

Przysposobienie pełne małoletniego dziecka

Stan faktyczny:

Postanowieniem Sąd Rejonowy w K. orzekł na podstawie art. 121 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego przysposobienie pełne małoletniego Tomasza J. przez wnioskodawców Piotra i Dorotę małżonków U. Zmienił imię przysposobionego, dodając mu imię Tomasz Karol i nakazał właściwemu urzędowi stanu cywilnego sporządzenie nowego aktu urodzenia przysposobionego, a ponadto oddalił wniosek o zmianę w akcie urodzenia małoletniego Tomasza miejscowości jego urodzenia z O. na K. Oceń rozstrzygnięcie Sądu.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Rozwiązanie przysposobienia pełnego

Stan faktyczny:

Grażyna i Edward małżonkowie D. przysposobili na podstawie art. 121 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego małoletnią Monikę R. (po zmianie Malwina D.)  Po kilku latach Sąd Rejonowy w L. wydał postanowienie o rozwiązaniu przysposobienia Malwiny D. przez Grażynę i Edwarda małżonków D. Następnie Sąd Rejonowy w L. unieważnił postanowieniem akt urodzenia nr 20 sporządzony w Urzędzie Stanu Cywilnego w L. na nazwisko Malwina D., urodzona 21 maja 1992 r., córka Edwarda D. i Grażyny D. z domu T., oraz wzmiankę dodatkową o sporządzeniu nowego aktu urodzenia o treści: „niniejszy akt zastąpiono aktem nr 20, akt sporządzono na podstawie art. 49 prawa o aktach stanu cywilnego”, wpisaną w akcie urodzenia nr 40 sporządzonym w tym samym Urzędzie na nazwisko Monika R., urodzona 21 maja 1992 r., córka Jacka R. i Sylwii R. z domu O. Czy rozwiązanie przysposobienia pełnego przez małżonków D. jest zdarzeniem stanowiącym podstawę do unieważnienia nowego aktu urodzenia i wzmianki dodatkowej o jego sporządzeniu, wpisanej do dotychczasowego aktu urodzenia? Jak kształtuje się sytuacja imienia i nazwiska przysposobionego po rozwiązaniu przysposobienia?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Możliwość przysposobienia 4 latka przed 68 latka

Stan faktyczny:

68-letni, samotny Leon M. pragnie przysposobić 4-letniego Macieja S. Chłopiec ma z mężczyzną bardzo dobry kontakt, lubi z nim przebywać, ich relacje można określić jak relacje między dziadkiem a wnuczkiem. Leon M. wystąpił do właściwego sądu o przysposobienie Macieja S. dwa dni po tym jak dowiedział się, że jest bardzo ciężko chory i będzie żył maksymalnie dwa lata. Chce przez te ostatnie dwa lata życia spędzić w towarzystwie ulubionego Macieja S. Czy Sąd powinien orzec przysposobienie Macieja S. przez Leona M.? Czy wiek i choroba Leona M. mają w tej sytuacji znaczenie?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Przysposobienie dziecka o 13 lat młodszego od potencjalnego rodzica

Stan faktyczny:

30-letnia Anna C.  jest matką biologiczną Wiktorii C. (lat 14). Mężem Anny C. jest  27-letni Kamil J., który nie jest ojcem biologicznym Wiktorii C., jednak wychowuje dziewczynkę wraz z małżonką od 2 miesiąca jej życia. Kamil J. chce wystąpić do właściwego Sądu o przysposobienie, jednak zastanawia się czy mała różnica wieku między nim a Wiktorią C. (13 lat) nie będzie ku temu przeszkodą zgodnie z art. 1141 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Rozstrzygnij tę kwestię.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.