Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Zawarcie małżeństwa


Kategoria: Prawo Cywilne

Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński

Stan faktyczny:

Anna F. i Wacław U. mieli zamiar wstąpić w związek małżeński w dniu 22 czerwca 2009 r. Jednak Anna F. bardzo ciężko zachorowała, lekarz prowadzący orzekł, iż Anna F. nie będzie w stanie udać się w dniu 22 czerwca 2009 r. do Urzędu Stanu Cywilnego w D., ponieważ jej stan jest ciężki. W tej sytuacji Wacław U. na podstawie art. 563  Kodeksu Postępowania Cywilnego i art. 6 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego złożył do właściwego sądu wniosek o zezwolenie na udzielenie pełnomocnictwa do oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Czy Wacław U. postąpił prawidłowo?

Podstawa prawna:
art. 6 złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o zawarciu małżeństwa, Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, art. 563 rozpoznawanie prośby o ułaskawienie, Kodeksu Postępowania Cywilnego, Postanowienie Sądu Najwyższego z dn. 16 listopada 1971 r. sygn. akt III CRN 354/71
Uzasadnienie:

Wacław U. postąpił nieprawidłowo, ponieważ „do zgłoszenia wniosku o zezwolenie na udzielenie pełnomocnictwa do oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński uprawniona jest, stosownie do art. 563  Kodeksu Postępowania Cywilnego wyłącznie osoba, która zamierza udzielić pełnomocnictwa; nie jest uprawniona do wystąpienia z takim wnioskiem osoba, z którą ma być zawarty związek małżeński przez pełnomocnika.”. Podsumowując, w podanym stanie faktycznym jedyna osobą uprawnioną do złożenia wniosku o zezwolenie na udzielenie pełnomocnictwa do oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński była Anna F.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Pozew o unieważnienie małżeństwa

Stan faktyczny:

Marian H. wytoczył przed właściwy sąd, na podstawie art. 13 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, powództwo o unieważnienie małżeństwa małżonków Renaty i Stanisława R. z powodu pozostawania przez Renatę R. w poprzednio zawartym związku małżeńskim. Marian H. nagle zmarł i sąd na podstawie art. 174 § 1 pkt 1  Kodeksu Postępowania Cywilnego zawiesił postępowanie z urzędu. Czy w tym wypadku sąd postąpił prawidłowo?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Unieważnienie małżeństwa z powodu nieosiągnięcia wymaganego wieku

Stan faktyczny:

Bogdan L. l. 20 i Katarzyna L. l. 18 są małżeństwem. Zawarli oni związek małżeński, kiedy Bogdan L. nie ukończył lat 18 natomiast Katarzyna L. ukończyła lat 16 a nie ukończyła lat 18 i nie uzyskała na zawarcie małżeństwa zgody Sądu. Obecnie Bogdan L. zażądał  unieważnienia tego małżeństwa, właśnie z powodu, że oboje nie osiągnęli w trakcie zawierania małżeństwa odpowiedniego wieku, a jego żona nie posiadała odpowiedniego zezwolenia Sądu, na zawarcie małżeństwa.

Czy jego wniosek był zasadny?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Unieważnienie małżeństwa, a ciąża kobiety

Stan faktyczny:

Krystiana H. i Karol H. oboje l. 17 zawarli związek małżeński, z tym, że oboje nie mieli ukończonych 18 lat, a Krystiana H. nie posiadała wymaganej zgody Sądu. W trakcie trwania małżeństwa Krystiana H. zaszła w ciążę. Karol H. natomiast złożył do Sądu pozew o unieważnienie małżeństwa z powodu nieosiągnięcia przez małżonków wieku przepisanego przepisem art. 10 § Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Czy wniosek Karola H. był zasadny?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Unieważnienie małżeństwa, a ciąża kobiety

Stan faktyczny:

Bożena G. i Marian G., oboje l. 17, zawarli związek małżeński, z tym, że oboje nie mieli ukończonych 18 lat, a Bożena G. nie posiadała wymaganej zgody Sądu. W trakcie trwania małżeństwa zaszła ona w ciążę.  W tym czasie złożyła ona  do Sądu pozew o unieważnienie małżeństwa z powodu nieosiągnięcia przez małżonków wieku przepisanego przepisem art. 10 § Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Czy wniosek Bożeny G. był zasadny?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Stan faktyczny:

Krystyna M. i Henryk L. zawarli dnia 10 lipca 1999 roku związek małżeński. Z tego związku urodziła się im trójka dzieci. Jednak 25 lutego 2010 roku Henryk L. dowiedział się, że jego żona jest osobą chorą psychicznie i fakt ten przed nim utaiła dlatego, że wiedziała ona o tym, że jest chora jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński. W związku z tym wniósł on powództwo o unieważnienie małżeństwa.
Czy jego powództwo jest zasadne w rozumieniu przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii

Stan faktyczny:

Jarosław K. i Joanna S. zawarli 21 sierpnia 1999 roku małżeństwo, z którego urodziło się przez czas jego trwania, jedno dziecko w 2005 roku. Dnia 30 września 2009 roku zmarł Jarosław K. Natomiast 5 maja 2009 roku, Joanna K. dowiedziała się, że jej mąż, przez zawarciem z nią małżeństwa, przebywał już w związku małżeńskim z inną kobietą i małżeństwo to nie ustało. W związku z tym złożyła powództwo przeciwko swojemu zmarłemu małżonkowi o unieważnienie małżeństwa.

1)Czy Joanna K. mogła złożyć pozew o unieważnienie małżeństwa z powodu bigamii męża, jeżeli pozostawali oni w związku małżeńskim przez ponad 10 lat i z małżeństwa tego zostało zrodzone dziecko?
2)Czy dopuszczalne jest w omawianym przypadku złożenie powództwa przeciwko osobie zmarłej?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.