Strona używa
plików cookies.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych


Kategoria: Prawo Finansowe

Rok kalendarzowy, a rok podatkowy

Stan faktyczny:

12 maja 2010r. Marian C. otworzył działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. W umowie określone zostało, iż rokiem podatkowym będzie kolejne 12 miesięcy licząć od maja 2010r. Pracownik Urzędu Skarbowego zakwestionował to postnowienie twierdząc, że rokiem podatkowym jest zawsze rok kalendarzowy.

Czy pracownik US miał rację?

 

Podstawa prawna:
art. 8 rok podatkowy, ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Uzasadnienie:

Pracownik Urzędu Skarbowego nie miał racji. Wynika to z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym określono czas trwania roku podatkowego. Co do zasady jest nim rok kalendarzowy, lecz przewidziane zostały też odstępstwa. I tak w przypadku podatnika podejmujący działalność po raz pierwszy rok podatkowy może trwać do ostatnego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej niż dwanaście kolejnych miesięcy. Zmiana ta powinna być zawarta w statucie lub umowie spółki oraz zgłoszona właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w teminie 30 dni od rozpoczęcia działalności. 

Zatem pan Marian C. może określić rok podatkowy inaczej niż rok kalendarzowy. W tym celu powinien do 12 czerwca 2010r. zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego. 

Pierwszy kazus w każdej kategori jest darmowy.

50% stawka podatkowa

Stan faktyczny:

Paweł J. w dniu 5 czerwca 2010r. otrzymał decyzję podatkowa, w której określono wysokość podatku dochodowego w oparciu o stawkę podatkową wynoszącą 50%. Podatnik odwołał się od decyzji Urzędu Skarbowego, argumentując zastosowanie niewłaściwej stawki podatkowej (właściwa 18% i 32%). Jednak odwołanie nie przyniosło poprawy sytuacji, ponieważ organ utrzymał decyzję w mocy.

Czy możliwe jest ustalenie stawki podatkowej w wysokości 50%?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Pobieranie podatku dochodowego od funduszu inwestycyjnego

Stan faktyczny:

Fundusz inwestycyjny „K” S.A. działa w Polsce od 2004r. 27.10.2006r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o stwierdzenie nadpłaty zryczałtowanego podatku od osób prawnych. Wniosek wniósł fundusz inwestycyjny.
Czy Urząd Skarbowy słusznie pobiera podatek dochodowy od osób prawnych od fundusz inwestycyjnego, którego siedziba znajduje się poza granicami Polski?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Opodatkowanie spółki mającej placówki poza granicami RP

Stan faktyczny:

Firma „S” S.A. prowadzi agencję reklamową. Jej siedziba znajduje się w Warszawie. Posiada ona wiele placówek w Europie, m.in. w Niemczech i Hiszpanii.
Według jakiego prawa będą opodatkowane przychody uzyskiwane w Hiszpanii, Polsce i Niemczech?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.