Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych


Akt uchylony z dniem 2021-01-01.
Dz.U.2019.0.1843 t.j. - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych

Rozdział 3. Skarga do sądu

Art. 198. Rozporządzenie w sprawie rozpoznaniu odwołań

Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:
1) regulamin postępowania przy rozpoznawaniu odwołań, określający w szczególności wymagania formalne odwołania, sposób wnoszenia odwołania w formie elektronicznej, postępowanie z wniesionym odwołaniem, przygotowanie rozprawy, mając na względzie potrzebę zapewnienia sprawnej organizacji rozprawy, szybkiego przebiegu postępowania odwoławczego oraz jawności rozprawy;
2) wysokość i sposób pobierania wpisu od odwołania oraz rodzaje kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposób ich rozliczania, mając na względzie zróżnicowaną wysokość wpisu, zależną od wartości i rodzaju zamówienia, a także zasadność zwrotu stronie kosztów koniecznych do celowego dochodzenia praw lub do celowej obrony.

Art. 198a. Skarga do sądu na orzeczenie Izby

1. Na orzeczenie Izby stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu.
2. W postępowaniu toczącym się wskutek wniesienia skargi stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego o apelacji, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Art. 198b. Właściwość sądu w sprawie skargi na orzeczenie Izby

1. Skargę wnosi się do sądu okręgowego właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego.
2. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa Izby w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby, przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi. Złożenie skargi w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe jest równoznaczne z jej wniesieniem.
3. Prezes Izby przekazuje skargę wraz z aktami postępowania odwoławczego właściwemu sądowi w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
4. W terminie 21 dni od dnia wydania orzeczenia skargę może wnieść także Prezes Urzędu. Prezes Urzędu może także przystąpić do toczącego się postępowania. Do czynności podejmowanych przez Prezesa Urzędu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego o prokuratorze.

Art. 198c. Wymogi formalne skargi na orzeczenie Izby

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, przytoczenie zarzutów, zwięzłe ich uzasadnienie, wskazanie dowodów, a także wniosek o uchylenie orzeczenia lub o zmianę orzeczenia w całości lub w części.

Art. 198e. Skarga na orzeczenie Izby wniesiona po upływie terminu

1. Sąd na posiedzeniu niejawnym odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu lub niedopuszczalną z innych przyczyn, jak również skargę, której braków strona nie uzupełniła w terminie.
2. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej nie ze swojej winy, sąd na jej wniosek przywraca termin. Postanowienie w tej sprawie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
3. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi.

Art. 198f. Rozpoznanie skargi przez sąd

1. Sąd rozpoznaje sprawę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 1 miesiąca od dnia wpływu skargi do sądu.
2. Sąd oddala skargę wyrokiem, jeżeli jest ona bezzasadna. W przypadku uwzględnienia skargi sąd zmienia zaskarżone orzeczenie i orzeka wyrokiem co do istoty sprawy, a w pozostałych sprawach wydaje postanowienie. Przepisy art 192-195 stosuje się odpowiednio. Przepisu art. 386 rozstrzygnięcia sądu drugiej instancji w razie uwzględnienia apelacji § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego nie stosuje się.
3. Jeżeli odwołanie zostaje odrzucone albo zachodzi podstawa do umorzenia postępowania, sąd uchyla wyrok lub zmienia postanowienie oraz odrzuca odwołanie lub umarza postępowanie.
4. Sąd nie może orzekać co do zarzutów, które nie były przedmiotem odwołania.
5. Strony ponoszą koszty postępowania stosownie do jego wyniku; określając wysokość kosztów w treści orzeczenia, sąd uwzględnia także koszty poniesione przez strony w związku z rozpoznaniem odwołania.

Art. 198g. Niedopuszczalność skargi kasacyjnej i wyłączenie Prezesa Urzędu

1. Od wyroku sądu lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie nie przysługuje skarga kasacyjna. Przepisu nie stosuje się do Prezesa Urzędu.
2. Do czynności podejmowanych przez Prezesa Urzędu stosuje się odpowiednio przepisy o Prokuratorze Generalnym, określone w części I w księdze I w tytule VI w dziale Va ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

Art. 200. Kara pieniężna

1. Zamawiający, który:
1) udziela zamówienia:
a) z naruszeniem przepisów ustawy określających przesłanki stosowania trybów udzielania zamówienia: negocjacji bez ogłoszenia, z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
b) bez wymaganego ogłoszenia,
c) bez stosowania ustawy,
2) (uchylony)
3) (uchylony)
4) dokonuje zmian w zawartej umowie z naruszeniem przepisów ustawy
– podlega karze pieniężnej.
2. Karze pieniężnej podlega również zamawiający, który:
1) określa warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję,
2) opisuje przedmiot zamówienia w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję,
3) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia z naruszeniem zasady jawności,
4) nie przestrzega terminów określonych w ustawie,
5) wyklucza wykonawcę z postępowania o udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów ustawy określających przesłanki wykluczenia,
6) odrzuca ofertę z naruszeniem przepisów ustawy określających przesłanki odrzucenia oferty,
7) dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty z naruszeniem przepisów ustawy
– jeżeli naruszenie to ma wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia.

Art. 201. Zasady ustalenia wysokości kary pieniężnej

1. Wysokość kary pieniężnej, o której mowa w art. 200 kara pieniężna, ustala się w zależności od wartości zamówienia.
2. Jeżeli wartość zamówienia:
1) jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ogłoszenia dotyczące zamówień ust. 8 – kara pieniężna wynosi 3.000 zł;
2) jest równa kwocie lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ogłoszenia dotyczące zamówień ust. 8, a jest mniejsza niż 10.000.000 euro dla dostaw lub usług oraz 20.000.000 euro dla robót budowlanych
– kara pieniężna wynosi 30.000 zł;
3) jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10.000.000 euro dla dostaw lub usług oraz 20.000.000 euro dla robót budowlanych
- kara pieniężna wynosi 150.000 złotych.

Art. 202. Nakładanie kary pieniężnej

1. Karę pieniężną nakłada Prezes Urzędu w drodze decyzji administracyjnej.
1a. Prezes Urzędu nie nakłada kary pieniężnej, jeżeli w związku z naruszeniem przepisu ustawy Izba lub sąd nałożyli karę finansową.
2. Decyzji o nałożeniu kary pieniężnej nie można nadać klauzuli natychmiastowej wykonalności.

Art. 220. Przepis przejściowy

1. Do postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy oraz postępowań odwoławczych i kontroli, które ich dotyczą, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. Do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 221. Przepis przejściowy

1. W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Prezes Rady Ministrów ogłosi konkurs, o którym mowa w art. 153 powoływanie i odwoływanie Prezesa Urzędu ust. 1.
2. Do czasu powołania Prezesa Urzędu wyłonionego w drodze konkursu obowiązki Prezesa Urzędu pełni Prezes Urzędu powołany na dotychczasowych zasadach.

Art. 222. Przepis przejściowy

W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Prezes Rady Ministrów powoła Radę, o której mowa w art. 157 zadania Rady Zamówień Publicznych ust. 1.

Art. 223. Przepis przejściowy

1. Przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy odwołania rozpoznają arbitrzy wpisani na listę arbitrów prowadzoną przez Prezesa Urzędu przed dniem wejścia w życie ustawy.
2. Lista arbitrów, o której mowa w ust. 1, traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 224. Przepis przejściowy

Prezes Urzędu wpisuje na listę arbitrów na pierwszą kadencję osoby, o których mowa w art. 173 skład Izby, ślubowanie, nawiązanie stosunku pracy z członkami Izby, uprawnienia członków Izby ust. 2, z tym że kadencja osób, które zdały egzamin z liczbą punktów niższą od połowy limitu osób, które zostaną wpisane na listę arbitrów, trwa 3 lata.

Art. 226. Przepisy wykonawcze

Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 12 , art. 14a ust. 6 pkt 1, art. 22 ust. 9, art. 25 ust. 3, art. 35 ust. 3 pkt 1, art. 86a ust. 2 i art. 92 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych zachowują moc do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych na podstawie art. 11 ogłoszenia dotyczące zamówień ust. 6, art. 26 dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu ust. 4, art. 33 ustalanie wartości zamówienia na roboty budowlane ust. 3, art. 96 protokół postępowania o udzielenie zamówienia ust. 5, art. 152 Prezes Urzędu, organizacja Urzędu ust. 4 i art. 193 wysokość kar finansowych nakładanych na zamawiającego ustawy, nie dłużej jednak niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Art. 227. Wejście ustawy w życie

Ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 13 wstępne ogłoszenie informacyjne o planowanych inwestycjach lub umowach ramowych w zakresie dotyczącym przekazywania wstępnego ogłoszenia informacyjnego Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
2) art. 30 opis przedmiotu zamówienia ust. 2 pkt 4 i ust. 4, art. 31 opis przedmiotu zamówienia na roboty budowlane ust. 4, art. 34 ustalanie wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się ust. 1 pkt 1, art. 40 wszczęcie postępowania w trybie przetargu nieograniczonego ust. 3, art. 43 wartość zamówienia a termin składania ofert w przetargu nieograniczonym ust. 3 i ust. 4 pkt 2, art. 49 wartość zamówienia a termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego ust. 3,
3) art. 49 wartość zamówienia a termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego ust. 4 w zakresie dotyczącym przekazywania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
4) art. 52 wartość zamówienia a termin składania ofert w przetargu ograniczonym ust. 3 pkt 2, art. 62 warunki udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia ust. 3, art. 90 rażąco niska oferowanej ceny lub kosztu ust. 4, art. 92 obowiązki informacyjne zamawiającego po wyborze oferty w zakresie dotyczącym zawiadamiania o wyborze oferty Prezesa Urzędu, art. 95 ogłoszenie o udzieleniu zamówienia ust. 2, art. 104 udostępnianie informacji o stosowaniu dynamicznego systemu zakupów ust. 3, art. 108 uchylony pkt 2, art. 116 regulamin konkursu ust. 2, art. 118 uczestnicy konkursu ust. 4,
5) art. 128 uchylony w zakresie dotyczącym przekazywania okresowego ogłoszenia informacyjnego Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
6) art. 132 zakres stosowania przepisów ustawy o zamówieniach sektorowych ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 133 udzielanie zamówień sektorowych, art. 134 tryby udzielania zamówienia sektorowego, umowa ramowa, art. 135 ogłoszenie o planowanych zamówieniach sektorowych lub umowach ramowych,
7) art. 146 przesłanki unieważnienia umowy ust. 1 pkt 1 w zakresie dotyczącym niedopełnienia obowiązku przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
8) art. 154 zadania Prezesa Urzędu pkt 16 w zakresie przedstawiania Komisji Europejskiej rocznego sprawozdania o funkcjonowaniu systemu zamówień,
9) art. 167 zastrzeżenie do wyniku kontroli doraźnej, art. 168 kompetencje Prezesa Urzędu w razie ujawnienia naruszenia przepisów ustawy, art. 169 kontrola uprzednia, art. 177 uchylony, art. 178 uchylony
– które wchodzą w życie z dniem 1 maja 2004 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 09.02.2004 r. - Dz.U. z 2004 r. poz. 177]
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.