Na potrzeby naszej
witryny używamy plików
cookie w celu personalizacji
treści i reklam, analizowania
ruchu na stronie
oraz udostępniania funkcji mediów
społecznościowych.
Korzystanie z portalu oznacza
akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Poznaj zasady egzaminu wstępnego!


21-09-2016

W sobotę 24 września 2016 roku tysiące osób przystąpi do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, komorniczą i notarialną. Podchodzisz do egzaminu? Zapoznaj się z obowiązującymi zasadami.

REKLAMA

Co zabrać ze sobą egzamin?

Dowód tożsamości, długopis (weź dwa na wszelki wypadek i ołówek). Na salę nie możesz wnosić żadnych innych przedmiotów. Butelka z wodą z reguły znajduje się już na stoliku.

 

Jak przebiega egzamin?

 1. Komisja najpierw wyczyta Twoje nazwisko, w celu sprawdzenia tożsamości (dlatego potrzebny Ci dowód osobisty). Podpiszesz listę obecności, wylosujesz numer stolika i zajmiesz swoje miejsce. Przy swoim stoliku pozostajesz aż do ukończenia egzaminu.  
 2. Prace są kodowane, dlatego wylosujesz małą kopertę zawierającą kartkę z kodem, na którą naniesiesz swoje imię i nazwisko oraz imiona rodziców. Po wpisaniu danych kartkę włożysz do koperty i odłożysz na lewą krawędź swojego stolika. Nic nie pisz na kopercie z kodem! Kopertę zabierze członek Komisji przed przystąpieniem do rozwiązywania testu.
 3. Otrzymasz zamkniętą kopertę z zestawem pytań i kartą odpowiedzi.
 4. Na znak przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej otworzysz kopertę z testem i kartą odpowiedzi, na których następnie wpiszesz swój numer kodu (na każdym arkuszu testu w prawym górnym rogu). Po naniesieniu kodu kładziesz małą kopertę oznaczoną kodem w prawy górny róg stolika (koperty zabiorą Członkowie Komisji).
 5. Pamiętaj! Na karcie odpowiedzi koniecznie wpisz kod. Jeśli tego nie zrobisz, Komisja nie oceni Twojej karty! Na arkuszach odpowiedzi ani na teście nie wolno wpisywać swojego imienia ani nazwiska. Tam wpisujesz tylko kod!
 6. W trakcie egzaminu nie możesz opuścić Sali egzaminacyjnej – wyjątkowo - za zgodą Przewodniczącego komisji, jedynie w krótkim celu, pod nadzorem  członka Komisji, np. skorzystania z toalety.
 7. Jeśli skończyłeś test przed czasem - zasygnalizuj to Komisji podnosząc rękę do góry. Nie wstawaj od stolika, zaczekaj aż członek Komisji  podejdzie do Ciebie i odbierze zestaw pytań wraz z kartą odpowiedzi, oznaczając jednocześnie godzinę oddania.
 8. Po zakończeniu egzaminu otrzymasz potwierdzenie oddania karty egzaminacyjnej z zestawem pytań.

Jak zaznaczać odpowiedzi?

Odpowiedzi (A, B lub C) zaznaczasz na karcie odpowiedzi. W żadnym wypadku nie możesz zmienić zakreślonej już odpowiedzi! Aby uniknąć pomyłki, zaznacz najpierw odpowiedzi na zestawie pytań ołówkiem, a na końcu przenieś je kartę na odpowiedzi. W pierwszej kolejności rozwiąż pytania, co do których odpowiedzi jesteś pewny. Pytania trudniejsze zostaw sobie do rozwiązania na końcu. Najpierw całą energię skup na „pewniakach”. Później poświęcisz więcej czasu na trudniejsze pytania. Pamiętaj, że pierwsza myśl jest z reguły najlepsza. Czytaj pytania dokładnie, nawet po dwa razy, gdyż może Ci umknąć jakiś istotny element. Po naniesieniu odpowiedzi na kartę sprawdź jeszcze raz, czy wszystkie odpowiedzi dobrze zaznaczyłeś na karcie. To ważne, bo nawet jeden punkt źle zaznaczony, może zdecydować o Twoim wyniku.

test.


Za co mogę zostać wykluczony z egzaminu?

 1. Korzystanie z pomocy innej osoby.
 2. Posługiwanie się niedozwolonymi urządzeniami lub materiałami.
 3. Pomoc innym.
 4. Inne zachowania zakłócające przebieg egzaminu.


Jak przetrwać czas egzaminu?

Na pewno będziesz zestresowany w dniu egzaminu od samego rana. Wstań trochę wcześniej niż zamierzasz, po to, żebyś na spokojnie się przygotował do egzaminu. Bądź pozytywnie nastawiony! Powtarzaj sobie, że dasz radę i się uda! Zjedz odżywcze śniadanie, ubierz się elegancko (przygotuj sobie ubranie najlepiej dzień wcześniej) i spokojnie udaj się na miejsce egzaminu. Pamiętaj, że pośpiech potęguje stres.

Po przybyciu na miejsce postaraj się rozmawiać ze swoimi towarzyszami o wszystkim, tylko nie o egzaminie. Nie powtarzaj materiału zbiorowo, bo stwierdzisz, że nic nie umiesz i inni są lepiej przygotowani. Znajdź neutralne tematy, jak np. czym się zajmujesz w życiu, co zrobisz dziś po egzaminie. Staraj się nie pogłębiać swojego stresu dodatkowymi, zbędnymi rozmowami.

Jak już będziesz rozwiązywać test i trafisz na trudne pytanie, na które nie znasz odpowiedzi omiń je. Możliwe, że w dalszej części testu trafi się pytanie, które ukierunkuje Cię na prawidłową odpowiedź. Po rozwiązaniu łatwiejszych pytań, na które będziesz znał odpowiedzi wróć do trudniejszych. Bądź pozytywnie nastawiony, jesteś dobrze przygotowany i dasz radę!


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.