Korzystanie z
portalu oznacza
akceptację regulaminu.
Polityka cookies
Polityka prywatności

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks karny skarbowy - część ogólna


Kategoria: Prawo Karne

Wykonywanie poleceń w księgowości

Stan faktyczny:

Maria S. pracowała jako księgowa w przedsiębiorstwie informatycznym "RAM". W księgach rachunkowych firmy, których prowadzeniem zajmowała się Maria S., wykryto błędy, poprzez które przedsiębiorstwo zapłaciło niższe należności podatkowe, narażając przy tym Skarb Państwa na znaczną stratę finansową. Maria S. w trakcie przesłuchania obciążała winą kierownictwo firmy, tłumacząc się, że wykonywała tylko ich polecenia, gdyż bała się utraty miejsca pracy. Czy istnieje możliwość przypisania współsprawstwa kierownictwu przedsiębiorstwa "RAM"?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Pierwszy kazus w każdej kategori jest darmowy.

Deklaracja podatkowa z Majorki

Stan faktyczny:

Edward P. pracuje jako doradca podatkowy w przedsiębiorstwie „INKA” prowadzonym przez Tomasza K. Edward P. i Tomasz K. znają się od wielu lat, są przyjaciółmi. Podczas pobytu na wakacjach na Majorce, Tomasz K. namówił Edwarda P. do złożenia fałszywej informacji o uzyskanym przez przedsiębiorstwo dochodzie,skutkiem czego będzie zapłacona niższa kwota należności podatkowej. Jako, że zbliżał się termin składania deklaracji podatkowych, przyjaciele uzgodnili, iż wyślą wypełnioną deklarację  z Majorki do właściwego urzędu skarbowego, zakładając, że na Majorce nie obowiązuje polska jurysdykcja, bo w momencie złożenia wadliwej deklaracji, a więc popełnienia przestępstwa nie będą przebywać na terytorium Rzeczypospolitej. Poza tym Edward P. myślał, że i tak uniknie odpowiedzialności, gdyż deklaracja podatkowa złożona jest w imieniu przedsiębiorstwa, czyli skutki sankcji odczuje Tomasz K.

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wymiar kary za przestępstwo przemytu

Stan faktyczny:

Krzysztof S. został oskarżony o popełnienie przestępstwa skarbowego z art. 86 § 1 Kodeksu Karnego Skarbowego, czyli przemytu celnego. Podczas kontroli celnej, prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celnej okazało się że przemycił on 10 tyś. paczek papierosów, o łącznej wartości 60 000 zł.

Sąd skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności oraz orzekł na podstawie art. 31 § 1Kodeksu Karnego Skarbowego przepadek przedmiotów.

Czy jego orzeczenie było prawidłowe?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.