Korzystanie z
portalu oznacza
akceptację regulaminu.
Polityka cookies
Polityka prywatności

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks postępowania karnego - Uczestnicy postępowania


Kategoria: Prawo Karne

Fałszowanie dokumentów

Stan faktyczny:

Natalia S. złożyła w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 270 Kodeksu Karnego (fałszowanie) polegający na podrobieniu jej podpisu. W złożonych zeznaniach nie wskazała  jakiegokolwiek swojego dobra prawnego, które zostało bezpośrednio narażone lub zagrożone przestępstwem. Policja w postanowieniu, zatwierdzonym przez Prokuraturę Rejonową w Z., odmówiła wszczęcia postępowania. Pełnomocnik Natalii S. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia z uwagi na to, że Natalia S. przebywała wcześniej za granicą.  Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia. Na powyższe postanowienie pełnomocnik Natalii S. złożył zażalenie.
Czy Natalia S. była uprawniona do występowania w tej sprawie w charakterze pokrzywdzonej? Czy mogła skutecznie zainicjować postępowanie odwoławcze?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Pierwszy kazus w każdej kategori jest darmowy.

Wspólny obrońca dla pomawiających się oskarżonych

Stan faktyczny:

Oskarżeni Andrzej K. i Paweł W. w toku postępowania przygotowawczego wzajemnie się pomawiali, natomiast na pierwszej rozprawie zgodnie oświadczyli, że nie przyznają się do winy oraz że nie podtrzymują wcześniej złożonych wyjaśnień. Oskarżeni ustanowili w dniu pierwszej rozprawy adwokata z wyboru, który bronił ich obu. Jak przedstawiona sytuacja ma się do art. 85 Kodeksu Postępowania Karnego?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.