Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym


Dz.U.2024.0.135 t.j. - Ustawa z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym

Rozdział 2b. Układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji

Art. 18k. Układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji

1. W toku postępowania w sprawie nałożenia sankcji na podstawie przepisów niniejszej ustawy lub przepisów ustaw, o których mowa w art. 1 zakres regulacji ustawy ust. 2, Komisja może wydać postanowienie o możliwości zawarcia układu w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji, zwanego dalej "układem", jeżeli uzna, że przyczyni się to do przyspieszenia postępowania lub w inny sposób przyczyni się do pełniejszej realizacji celów, o których mowa w art. 2 cel nadzoru nad rynkiem finansowym.
2. Strona postępowania, o którym mowa w ust. 1, może zwrócić się do Komisji z wnioskiem o zawarcie układu.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, Komisja wydaje:
1) postanowienie, o którym mowa w ust. 1, albo
2) postanowienie o braku możliwości zawarcia układu.
4. Układ może być zawarty, jeżeli podmiot będący stroną postępowania, o którym mowa w ust. 1, zwany dalej "podmiotem układającym się”:
1) w zakresie naruszenia objętego danym postępowaniem zaprzestał naruszania prawa albo usunął stan niezgodności z prawem, w tym przez spełnienie obowiązku niewykonanego w terminie, oraz
2) ujawnił Komisji wszelkie istotne okoliczności dotyczące naruszenia objętego danym postępowaniem, w tym współdziałające w naruszeniu osoby lub inne podmioty, oraz przedstawił dowody na poparcie tych okoliczności.
5. Podmiot układający się może zobowiązać się w układzie do:
1) usunięcia w określonym terminie dających się usunąć skutków naruszenia objętego danym postępowaniem;
2) naprawienia w określonym terminie, w całości albo części, szkód wyrządzonych w wyniku naruszenia objętego danym postępowaniem, w tym także w przypadkach, gdy szkoda ujawni się w przyszłości.
6. W ramach zawieranego układu Komisja może obniżyć wysokość kary pieniężnej nie mniej niż o 20% i nie więcej niż o 90%, a w przypadku, o którym mowa w art. 18z odpowiednie stosowanie przepisów do postępowania wszczętego na podstawie informacji przedstawionych z własnej inicjatywy podmiotu – nie mniej niż o 30% i nie więcej niż o 90%, w stosunku do kary pieniężnej, która zostałaby nałożona bez zawarcia układu, lub złagodzić dolegliwość innej sankcji.
7. W przypadku gdy przepis prawa przewiduje za dane naruszenie możliwość jednoczesnego nałożenia kary pieniężnej i cofnięcia zezwolenia, nałożenia zakazu albo zastosowania innej sankcji, złagodzenie sankcji może polegać na odstąpieniu od cofnięcia zezwolenia, nałożenia zakazu albo zastosowania innej sankcji i nałożeniu wyłącznie kary pieniężnej, w wysokości obniżonej zgodnie z ust. 6, albo bez obniżenia jej wysokości.
8. Przy obniżaniu wysokości kary pieniężnej lub łagodzeniu dolegliwości sankcji w sposób określony w ust. 7 Komisja bierze pod uwagę:
1) okoliczności, w jakich podmiot układający się w zakresie naruszenia objętego danym postępowaniem, zaprzestał naruszania prawa albo usunął stan niezgodności z prawem, w tym przez spełnienie obowiązku niewykonanego w terminie lub działanie z własnej inicjatywy zgodnie z art. 18z odpowiednie stosowanie przepisów do postępowania wszczętego na podstawie informacji przedstawionych z własnej inicjatywy podmiotu ust. 1;
2) zakres i znaczenie ujawnienia wszystkich istotnych okoliczności naruszenia objętego danym postępowaniem, w tym współdziałających w naruszeniu osób lub innych podmiotów, oraz przedstawienia dowodów na poparcie tych okoliczności;
3) zakres zobowiązań, o których mowa w ust. 5, oraz czas ich wykonania przez podmiot układający się.
9. W przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności łagodzących, w tym usunięcia wszelkich skutków naruszenia objętego postępowaniem przez podmiot układający się, układ może przewidywać odstąpienie od nałożenia sankcji.
10. Przepisy niniejszego rozdziału mogą być stosowane także w przypadku, gdy przepis prawa przewiduje obowiązek zastosowania sankcji.

Art. 18l. Termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu

1. W postanowieniu, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, Komisja wyznacza termin na zawarcie układu nie dłuższy niż 3 miesiące. W uzasadnionych przypadkach Komisja może, w drodze postanowienia, przedłużyć termin na zawarcie układu o dodatkowy okres, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące.
2. Podmiot układający się w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, składa Komisji oświadczenie o woli zawarcia układu.
3. Do czasu zawarcia układu podmiot układający się może wycofać oświadczenie, o którym mowa w ust. 2.
4. Do czasu zawarcia układu Komisja może, w drodze postanowienia, odstąpić od zamiaru zawarcia układu ze skutkiem zakończenia czynności zmierzających do zawarcia układu.

Art. 18m. Przedstawienie Komisji przez układającego okoliczności naruszenia prawa i dowodów

1. Niezwłocznie po złożeniu oświadczenia, o którym mowa w art. 18l termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu ust. 2, podmiot układający się przedstawia Komisji wszystkie znane mu okoliczności naruszenia objętego danym postępowaniem i dowody na ich poparcie, pozwalające stwierdzić, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 4, a w razie potrzeby uzupełnia je z własnej inicjatywy lub na żądanie Komisji. Podmiot układający się oświadcza, że przedstawił wszystkie znane mu okoliczności i dowody dotyczące naruszenia.
2. Informacje i dowody uzyskane przez Komisję mające charakter oświadczenia podmiotu układającego się, a nieznane dotychczas Komisji, nie mogą być wykorzystane jako dowód w postępowaniu, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, w przypadku gdy układ nie zostanie zawarty, ani w innym postępowaniu prowadzonym wobec tego podmiotu przez Komisję albo inny organ na podstawie przepisów odrębnych.
3. W przypadku podjęcia zobowiązania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 5, podmiot układający się przedstawia Komisji zakres działań, jakie zamierza podjąć, sposób oraz czas ich wykonania, a także sposób zabezpieczenia ich finansowania. Jednocześnie podmiot układający się składa oświadczenie o braku wiedzy o przeszkodach uniemożliwiających wykonanie zobowiązania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 5, zgodnie z tym co przedstawił Komisji, według stanu na moment składania oświadczenia.
4. Oświadczenia, o których mowa w ust. 1 zdanie drugie oraz ust. 3 zdanie drugie, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Art. 18n. Projekt układu

1. Po stwierdzeniu, że spełnione są warunki, o których mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 4, Komisja przygotowuje i przedstawia podmiotowi układającemu się projekt układu, wskazując rodzaj i zakres proponowanego złagodzenia sankcji. Komisja wydaje postanowienie o przedstawieniu projektu układu.
2. W przypadku gdy podmiot układający się podjął zobowiązanie, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 5, w projekcie układu zamieszcza się również treść tego zobowiązania, wskazując zakres działań, jakie zamierza podjąć, sposób oraz czas ich wykonania, a także sposób zabezpieczenia ich finansowania, o których mowa w art. 18m przedstawienie Komisji przez układającego okoliczności naruszenia prawa i dowodów ust. 3 zdanie pierwsze.
3. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, Komisja wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni na przyjęcie układu. Bieg terminu wyznaczonego zgodnie z art. 18l termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu ust. 1 ulega zawieszeniu do końca terminu, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
4. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera pouczenie o sposobie i skutkach przyjęcia układu, w szczególności o skutku wynikającym z art. 18o zawarcie układu ust. 4, oraz o skutku niezłożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 18o zawarcie układu ust. 1, w wyznaczonym terminie.

Art. 18o. Zawarcie układu

1. Zawarcie układu następuje w wyniku złożenia przez podmiot układający się oświadczenia o następującej treści:
"Oświadczam, że przyjmuję w całości i bez zastrzeżeń układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji zgodnie z postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia ………………. r. wydanym na podstawie art. 18n projekt układu ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 135).”
2. Złożenie oświadczenia o przyjęciu układu o innej treści niż określona w ust. 1, jest bezskuteczne.
3. Niezłożenie w terminie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest tożsame z odrzuceniem projektu układu przez podmiot układający się.
4. Skutkiem oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest zrzeczenie się przez podmiot układający się prawa do złożenia wniosku do Komisji o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w odniesieniu do decyzji, o której mowa w art. 18q decyzja zawierająca ustalenia układu ust. 1.

Art. 18p. Postanowienie o zakończeniu czynności zmierzających do zawarcia układu

1. W przypadku gdy w terminie wyznaczonym zgodnie z art. 18l termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu ust. 1, z uwzględnieniem art. 18n projekt układu ust. 3, nie dojdzie do zawarcia układu, Komisja wydaje postanowienie o zakończeniu czynności zmierzających do zawarcia układu.
2. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, Komisja wydaje także w przypadku:
1) gdy podmiot układający się nie złoży oświadczenia, o którym mowa w art. 18l termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu ust. 2;
2) gdy podmiot układający się wycofa oświadczenie, o którym mowa w art. 18l termin na zawarcie układu, oświadczenie o woli zawarcia układu ust. 2;
3) uznania, że działania podmiotu układającego się mają charakter pozorny i nie zmierzają do zawarcia układu.

Art. 18q. Decyzja zawierająca ustalenia układu

1. W przypadku zawarcia układu Komisja niezwłocznie wydaje decyzję zawierającą ustalenia układu, określone w postanowieniu, o którym mowa w art. 18n projekt układu ust. 1.
2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, jest ostateczna i prawomocna.

Art. 18r. Bieg terminów

1. Okresu od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1 lub ust. 3 pkt 1, do dnia zawarcia układu albo wydania postanowienia, o którym mowa w art. 18p postanowienie o zakończeniu czynności zmierzających do zawarcia układu ust. 1 lub 2 wyznaczonego na zawarcie układu nie wlicza się do terminu załatwienia sprawy.
2. Bieg terminów przedawnienia ulega zawieszeniu w okresie od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1 lub ust. 3 pkt 1, do dnia zawarcia układu albo wydania postanowienia, o którym mowa w art. 18p postanowienie o zakończeniu czynności zmierzających do zawarcia układu ust. 1 lub 2.

Art. 18t. Obowiązki informacyjne podmiotu, który zawarł układ

1. Podmiot, który zawarł układ, jest obowiązany do informowania Komisji, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, o wywiązywaniu się ze zobowiązań podjętych w ramach układu.
2. Na żądanie Komisji podmiot, który zawarł układ, przedstawia harmonogram wywiązywania się ze zobowiązań podjętych w ramach układu.
3. Komisja może żądać wszelkich wyjaśnień, informacji lub dokumentów w zakresie wywiązywania się przez podmiot, który zawarł układ, ze zobowiązań podjętych w ramach układu.

Art. 18u. Kara pieniężna za niewykonanie zobowiązań podjętych w ramach układu

1. W przypadku niewykonania przez podmiot, który zawarł układ, zobowiązań podjętych w ramach układu w całości albo w istotnej części, lub istotnych nieprawidłowości w wykonaniu tych zobowiązań, Komisja może nałożyć na ten podmiot karę pieniężną do wysokości nieprzekraczającej:
1) w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – 10 000 000 zł;
2) w przypadku osoby fizycznej – 1 000 000 zł.
2. W przypadku stwierdzenia naruszenia wskazanego w ust. 1 Komisja może nałożyć na członka zarządu osoby prawnej, który jest odpowiedzialny za to naruszenie, karę pieniężną w wysokości do 1 000 000 zł.

Art. 18v. Wznowienie postępowania w przypadku niewykonania zobowiązań układowych

1. W przypadku niewykonania przez podmiot, który zawarł układ, zobowiązań podjętych w ramach układu w całości albo w istotnej części, lub istotnych nieprawidłowości w wykonaniu tych zobowiązań, Komisja wznawia z urzędu postępowanie, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1.
2. Nie wznawia się postępowania z przyczyn, o których mowa w ust. 1, jeżeli od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w art. 18q decyzja zawierająca ustalenia układu ust. 1, minęło więcej niż 10 lat.

Art. 18w. Postanowienie w sprawie wznowienia postępowania w razie niewykonania zobowiązań układowych

1. Wznowienie postępowania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, następuje w drodze postanowienia.
2. Postanowienie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez Komisję postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.
3. W przypadku wznowienia postępowania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, uznaje się, że bieg terminu przedawnienia nałożenia kary pieniężnej lub innej sankcji uległ zawieszeniu w okresie od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1 lub ust. 3 pkt 1, do dnia wydania postanowienia, o którym mowa w ust. 1.

Art. 18x. Zaliczenie na poczet kary pieniężnej kwoty uiszczonej tytułem kary pieniężnej

1. W przypadku gdy w wyniku wznowienia postępowania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, jest wydawana decyzja o nałożeniu kary pieniężnej, kwotę uiszczoną tytułem kary pieniężnej nałożonej w drodze decyzji, o której mowa w art. 18q decyzja zawierająca ustalenia układu ust. 1, zalicza się na poczet kary pieniężnej nałożonej w wyniku wznowienia postępowania.
2. W przypadku gdy w wyniku wznowienia postępowania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, jest wydawana decyzja, a przepis prawa przewiduje za dane naruszenie możliwość jednoczesnego nałożenia kary pieniężnej i cofnięcia zezwolenia, nałożenia zakazu albo zastosowania innej sankcji, Komisja może zastosować każdą z sankcji przewidzianych przepisami prawa albo obydwie sankcje łącznie. W stosunku do kary pieniężnej stosuje się przepis ust. 1.

Art. 18z. Odpowiednie stosowanie przepisów do postępowania wszczętego na podstawie informacji przedstawionych z własnej inicjatywy podmiotu

1. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się także w przypadku gdy postępowanie, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, zostało wszczęte na podstawie informacji lub dokumentów przedstawionych Komisji z własnej inicjatywy przez podmiot, który dopuścił się naruszenia, o ile w tych informacjach lub dokumentach ujawniono wszelkie istotne okoliczności dotyczące naruszenia, w tym współdziałające osoby lub inne podmioty, oraz przedstawione zostały dowody na poparcie tych okoliczności, a przed złożeniem takich informacji i dokumentów podmiot zaprzestał danego naruszenia prawa albo usunął stan niezgodności z prawem, w tym przez spełnienie obowiązku niewykonanego w terminie. Przepis zdania pierwszego nie stoi na przeszkodzie uzupełnieniu informacji lub dokumentów przez podmiot, który dopuścił się naruszenia, na zasadach określonych w art. 18m przedstawienie Komisji przez układającego okoliczności naruszenia prawa i dowodów ust. 1 i 2.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, podmiot, który popełnił naruszenie, może jednocześnie złożyć wniosek, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 2. Wniosek ten Komisja rozpatruje po wszczęciu postępowania, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1. W przypadku gdy postępowanie, o którym mowa w art. 18k układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia sankcji ust. 1, nie zostało wszczęte, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.